8 листопада 2023 року Верховна Рада України ухвалила зміни до Бюджетного кодексу України, якими із доходів місцевих бюджетів вилучено частину ПДФО від оподаткування доходів у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, працівниками МВС, СБУ та інших «силових структур».
Про це на Facebook-сторінці повідомив Калуський міський голова Андрій Найда, інформує «Калуш ФМ».
«Це призвело до значних втрат в бюджетах громад держави. Не зважаючи на те, що кошти вилучались на виконання функцій оброни держави, військові підрозділи й формування надалі звертаються за допомогою до місцевих громад», – зазначив очільник громади.
За його словами, на розгляді Комітету Верховної Ради України з питань бюджету знаходиться Бюджетна декларація на 2025-2027 роки, схвалена Кабінетом Міністрів України 28 червня 2024 року, деякі позиції якої викликають занепокоєння, оскільки їх прийняття матиме негативні наслідки для місцевого самоврядування. «Внаслідок вилучення з місцевих бюджетів фінансових ресурсів втрачається самостійність місцевих органів влади виконувати свої повноваження, функції і завдання, зважаючи на потреби та інтереси громади, ефективно використовуючи бюджетні ресурси», – переконаний Андрій Найда.
Із бюджету Калуської міської територіальної громади витрати на виконання завдань щодо відсічі збройної агресії, забезпечення недоторканості державного кордону та захисту держави, реалізації заходів територіальної оборони та захисту безпеки населення у 2022 році склали 19 940,9 тис. гривень, у 2023 році – 53 284,5 тис. гривень, у першому півріччі 2024 року – 29 158,2 тис. гривень.
У 2023 році до бюджету Калуської міської територіальної громади ПДФО з грошового забезпечення військовослужбовців та працівників МВС, СБУ та інших «силових» структур надійшло в сумі 64 781,4 тис. гривень, а з жовтня місяця надходить до державного бюджету, едопоступлення якого до бюджету Калуської міської територіальної громади склало 15 636,6 тис. гривень. Поступлення до бюджету нашої громади за рахунок внесення цих змін зменшились орієнтовно у 2024 році на 87 000 тис. гривень, а у 2025 році – 91 500 тис. гривень.
«Внаслідок зниження частки зарахування до бюджетів місцевого самоврядування податку на доходи фізичних осіб у розмірі 4 відсотки, бюджет Калуської міської територіальної громади орієнтовно недоотримає у 2025 році 23 000 тис. гривень, які могли б частково компенсувати видатки перекладені державою на органи місцевого самоврядування та сприяти розвитку громади», – додав міський голова.
Вилучення з доходів бюджетів територіальних громад податку на доходи фізичних осіб з грошового забезпечення військовослужбовців, працівників МВС, СБУ, та інших «силових» структур суперечить схваленому Парламентом законопроекту щодо розширення повноважень громад з підтримки сектору безпеки та оборони, створення фортифікаційних споруд.
Зважаючи на зазначене вище, для збереження фінансової основи бюджетів місцевого самоврядування, міська рада звернулася до Голови Верховної Ради України, народних депутатів та Прем’єр-міністра України з проханням – ініціювати зміни в Бюджетному кодексі України та постановах Кабінету міністрів України в частині:
– повернення в місцеві бюджети податку на доходи фізичних осіб з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, працівниками МВС, СБУ, та інших «силових» структур, що надходив до бюджетів громад;
– посилення фінансової спроможності муніципалітетів шляхом підтримки законопроєкту «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо фінансування з місцевих бюджетів заходів, спрямованих на посилення обороноздатності і безпеки держави»;
– спрощення механізму погодження міжбюджетних трансфертів, що забезпечить фінансову стійкість органів місцевого самоврядування;
– недопущення вилучення з доходів місцевих бюджетів єдиного податку та збереження частки ПДФО на рівні 64%.
«Сподіваємося бути почутими», – резюмував Андрій Найда.