Радіо КалушFM (095) 633-12-68 Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний

Наталія Кінаш радить період затишшя з коронавірусом використати для вакцинації

Переглядів: 205

На Калущині впродовж літа спостерігається затишшя із захворюваністю на коронавірус. У стаціонарах Калуської ЦРЛ і міської лікарні нема й десятка хворих із цією недугою. Проте, як стверджують медики, розслаблятися не варто, бо вже восени очікується стрімке зростання показників захворюваності на COVID-19. Зокрема спалах в Україні, за прогнозами Міністерства охорони здоров’я, може бути приблизно в жовтні-листопаді. Тож у нас є понад місяць часу, щоб цьому запобігти, збільшивши темпи вакцинальної кампанії.

Про те, як проходить вакцинація в Калуській міській територіальній громаді і чи є у нас шанси сформувати колективний імунітет, розповіла заступниця Калуського міського голови Наталії Кінаш, інформує «Калуш ФМ» з посиланням на «Нафтохімік-Калуш».

– На жаль, темпами вакцинації Калуська ТГ, як і Прикарпаття загалом, похвалитися не може. Ми надіялися, що громадяни будуть більш свідомими. Натомість у нас складається парадоксальна ситуація: всі хочуть активного життя, хочуть, щоб діти навчалися очно, а не дистанційно, не бажають зайти в локдаун, але при цьому відмовляються від вакцинації. Тобто не хочуть вжити застережних заходів, які залежать від них. А наразі лише вакцинація є дієвим способом вберегтися від масового поширення захворювання, а також тяжкого перебігу цієї хвороби.

За словами Наталії Кінаш, про колективний імунітет поки що взагалі не йдеться, адже щоб його здобути, треба вакцинувати 70% населення громади. У нашій громаді загальна кількість дорослого населення, яке підлягає вакцинації, становить 69 тис. 300 осіб. При цьому на 19 серпня першу дозу щеплення отримали 11 тис. 819 осіб, двома дозами вакциновані 6 тис. 596 осіб. Тож відсоток свідомих, які прийшли щепитися, у нас ще дуже низький.

Звісно, частина наших громадян провакцинувалася за межами громади, в інших містах або навіть за кордоном. Але це не рятує ситуацію.

При цьому Наталія Кінаш додала, що люди, які перехворіли на коронавірус нещодавно, можуть відтермінувати вакцинацію, оскільки при хворобі ми природним шляхом набуваємо імунітет. Тому до 6 місяців нагальної потреби робити щеплення нема. Так само відтерміновує вакцинацію і частина медичних працівників, які мають високий показник антитіл. А здають вони цей аналіз щомісяця. На даний час найвищий відсоток провакцинованих медиків у Калуському міському центрі первинної медико-санітарної допомоги – 75%, у ЦРЛ щепилося близько 40%.

– Наталіє Олександрівно, а як щодо протипоказань? Можливо, частина громадян відносить себе до груп ризику?

– Як стверджують у МОЗ, єдиним справжнім протипоказанням до щеплення від COVID-19 наразі є серйозна алергічна реакція на першу дозу вакцини, наприклад, анафілактичний шок. Також не варто робити щеплення за температури тіла вище 38°C. Ні похилий вік, ні хронічні хвороби, ні онкологія, ні ВІЛ не є протипоказаннями до щеплення.

Можна вакцинуватися і людям з ауто-імунними захворюваннями. У таких людей імунна відповідь на вакцину може бути слабшою. Попри це, їм потрібно щепитися від коронавірусної хвороби, оскільки захворювання на COVID-19 може бути для них смертельним.

Також можуть вакцинуватися і вагітні, проте вони мають обговорити це з лікарем. Якщо, на думку лікаря, користь від вакцинації перевищує потенційні ризики від неї, то жінку рекомендовано щепити мРНК-вакциною (Comirnaty/Pfizer-BioNTech). А оскільки у нас в наявності є чотири види вакцин, то можна вибрати ту, яку рекомендуватиме лікар.

– В області зазначають, що наразі епідемічна ситуація на Франківщині контрольована, але фахівці починають фіксувати перші негативні тенденції щодо зростання кількості госпіталізацій і важких хворих. Окрім того, на Прикарпатті вже є підтверджені випадки штаму «Дельта». Що скажете з цього приводу?

–  Дійсно, в окремих районах в останні тижні йде суттєвий ріст. Це – Городенка, Коломия, Івано-Франківськ. Також лабораторно підтверджено вже 10 випадків «Дельти». І хоча Калущина поки що не в цьому переліку, розслаблятися не варто. Бо якщо при тих штамах, які були раніше, одна людина заражала 2-3 людей, то при «Дельті» одна особа інфікує 7-8 людей. Тому цей штам і поширюється швидше.

Окрім того, фахівці відзначають й інший перебіг хвороби. Крім болю в горлі, підвищення температури, ще спостерігається зниження і навіть втрата слуху, а також характерні проблеми зі шлунково-кишковим трактом (діарея, болі в животі).

– А яка ваша думка з приводу прогнозів зростання показників захворювання на ковід?

– Хоча у МОЗ прогнозують черговий спалах у жовтні-листопаді, я схильна думати, що вже навіть у вересні ми можемо зайти в «жовту» зону. Всі медики на сторожі, оскільки в кінці серпня в країні буде багато масових заходів з приводу святкування Дня Незалежності України, а у вересні розпочнеться навчальний процес, тобто відбуватиметься велика кількість контактів, що може призвести до поширення коронавірусу. Тому раджу всім і надалі дотримуватися базових профілактичних заходів. Це – уникнення місць масового скупчення, використання антисептиків, обробка рук, масковий режим у приміщеннях і транспорті.

А оскільки ризик третьої хвилі поширення коронавірусу надто великий, то я закликаю всіх жителів нашої громади використати період затишшя для вакцинації. Бо коли хвороба набере обертів, то і в поліклініці, і в лікарні буде багато хворих людей і ймовірність інфікування буде більшою.

 

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: